Innovation Camp by STARTER
Biznesowe wakacje dla młodzieży: obóz przedsiębiorczości i kreatywności
Powody, dla których warto tu być:
- Formuła innovatonu: wyzwania przygotowane przez biznes, innowacje stworzone przez młodzież.
- Projektowanie prototypów rozwiązań z wykorzystaniem metod stosowanych w biznesie (jak Design Thinking, pitching czy Business Model Canvas).
- Współpraca z doświadczonymi ekspertami i ekspertkami z różnych branż i dziedzin.
- Praca z rówieśnikami i rówieśniczkami w interdyscyplinarnych zespołach (cross-functional teams).
- Dzień integracyjny poprzedzający obóz.
- Trening kompetencji przyszłości.
- Głos młodych mający realny wpływ na kształtowanie środowiska biznesowego i przyszłości gospodarczej Gdańska.
- Przyjazne i akceptujące środowisko.
- Bezpieczna przestrzeń.
- Opanowanie stresu poprzez sprawdzone techniki uważności.
- Przyjaźnie oraz dalsze działania przedsiębiorcze po zakończeniu obozu (np. poprzez aktywność w Młodzieżowej Radzie Startera czy wsparcie Inkubatora Starter w swojej ścieżce rozwoju).

Formuła innovatonu
Innovaton wzorowany jest na formacie hackathonu – wielogodzinnego maratonu tworzenia aplikacji na określony temat. U nas w ciągu kilku dni tworzysz innowację, czyli prototyp rozwiązania wybranego z puli wyzwań biznesowych przygotowanych przez Partnerów Biznesowych – gdańskie instytucje i firmy współpracujące przy obozie.
Innovaton to praca zespołowa, bo przy tworzeniu rozwiązań potrzebne są różne umiejętności, kompetencje oraz zainteresowania. Zespoły projektowe wspierają eksperci i ekspertki z biznesu. Innovaton kończy się sesją prezentacji pomysłów przed jury oraz publicznością. Najlepsze prezentacje zostają nagrodzone – ale… to nie jest zwykły konkurs.
Obóz wpisuje się w zmiany zachodzące w myśleniu o pracy i biznesie:
1. Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju
Organizacja Narodów Zjednoczonych w Agendzie 2030 przedstawiła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku. Obóz wiąże się z 4 celami (cel 4, 8, 9, 17), natomiast każde wyzwanie może rozszerzyć tę liczbę.
2. Wzmocnienie kompetencji wskazanych przez Światowe Forum Ekonomiczne 2023
Światowe Forum Ekonomiczne corocznie publikuje raport The Future of Jobs. W najnowszych (z 2023 i 2025 roku) znajdują się infografiki z wariantami najważniejszych kompetencji w latach 2023–2027.
3. Oddolność jako nowy standard
Infuture institute – polski instytut specjalizujący się w badaniu trendów – w 2023 roku przygotował raport Wpływ trendów na Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Według osób tworzących raport pomocne w budowaniu świadomości Celów oraz myślenia o nich w dłuższej perspektywie są działania oddolne: indywidualne oraz zbiorowe (firm i instytucji), np. społeczne i pracownicze programy edukacyjne. Obóz projektujemy tak, by dał jak najwięcej możliwości w tym zakresie.
Na obozie spotyka się młodzież, która:
- jest usłyszana,
- pracuje na wyobraźni,
- ma wpływ na swoją przyszłość,
- wykorzystuje i rozwija swoje umiejętności, talenty i zainteresowania,
- poznaje i wykorzystuje metody projektowania rozwiązań stosowane w biznesie,
- podnosi swoje kompetencje przedsiębiorcze (twarde i miękkie) oraz kompetencji przyszłości w postaci tzw. power skills (’mocnych kompetencji lub umiejętności nastawionych na wykorzystanie ich w różnych sytuacjach zawodowych oraz służące rozwojowi osobistemu),
- poznaje fajnych ludzi i gra z nimi do jednej bramki,
- staje się liderem i uczestniczy lub sama tworzy wydarzenia dla młodzieży (a my mamy na to dowody w postaci działań Młodzieżowej Rady STARTERA).
Organizatorzy obozu


Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska